وبلاگ چیست ؟ ( 1 )

رضا علیاری | Reza Aliyari سه‌شنبه 10 دی 1392 , ساعت 18:32 چاپ مطلب

پیشگفتار


وبلاگ، وب نوشت، یا بلاگ یک وب‌گاه یا صفحاتی از یک وب‌گاه اینترنتی متشکل از مطالب کوتاه به نام پست (Post) با محتوای اندیشه، اطلاعات و خاطرات روزانه شخصی و پیوندهایی است که به ترتیب زمانی از جدید به قدیم قرار گرفته‌اند .

**نویسنده وبلاگ ممکن است یک یا چند نفر باشد.Blog


blog


واحد مطالب در وبلاگ، « پست » است ، در حالی که واحد مطالب در وب‌گاه صفحه ( Page ) است. معمولاً در انتهای هر مطلب، برچسب تاریخ و زمان، نام نویسنده و پیوند ثابت به آن یادداشت ثبت می‌شود . فاصلهٔ زمانی بین مطالب وب‌ نوشت لزوماً یکسان نیست و زمان نوشته‌شدن هر مطلب به خواست نویسندهٔ وب‌ نوشت بستگی دارد. مطالب نوشته شده در یک وب‌ نوشت همانند محتویات یک وب‌ گاه معمولی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. در بیشتر موارد وب‌ نوشت‌ها دارای روشی برای دسترسی به بایگانی یادداشت‌ ها هستند ( مثلاً دسترسی به بایگانی بر حسب تاریخ یا موضوع ) .Post


postPOST


post


Page


page


بعضی از وب‌ نوشت‌ها امکان جستجو برای یک واژه یا عبارت خاص را در میان مطالب به کاربر می‌ دهند.


واژهٔ Weblog اولین‌بار توسط یورن بارگر استفاده شد که یک هم‌ آمیزی از دو واژهٔ Web و Log است . واژهٔ Log ، واژه‌ای‌ است از ریشه واژه یونانی ( Logos ) که در قرون میانه در معنای "دفتر گزارش سفر کشتی‌ ها " به کار می رفته‌ است. Log در زبان تخصصی رایانه به پرونده‌ ها یی گفته می‌شود که گزارش وقایع رخ‌ داده در رایانه را ثبت میکنند. بلاگ ( Blog ) نیز شکل کوتاه‌ شده وبلاگ است.


انواع وبلاگ


به جز نوع نوشتاری وبلاگ ، با گسترش روزافزون فناوری‌ های اینترنتی ، سیستم های جدیدی از وبلاگ نیز گسترش پیدا کرده‌ است.


در حال حاضر وبلاگ‌ ها به صورت های مختلفی مانند :  ویدئو بلاگ، فلش بلاگ ، پاد کست و صدا بلاگ نیز وجود دارند.


تاریخ وبلاگ‌ نویسی


نخستین وبلاگ دنیا SCRIPTING NEWS متعلق به دیوید واینر بود . در آغاز سال ۱۹۹۹ ۲۳ وبلاگ در اینترنت وجود داشت و در عرض چند ماه تعداد آن‌ ها به میلیون‌ ها وبلاگ رسید که از نقاط مختلف جهان می‌ نوشتند.SCRIPTING NEWS


SCRIPTING NEWS


در ایران نخستین وبلاگ را سلمان جریری در ۱۶ شهریور ۱۳۸۰ ایجاد کرد و موج وبلاگ‌ نویسی با انتشار راهنمای ساخت وبلاگ توسط حسین درخشان در ایران آغاز شد و در سال اول حدود ۱۰۰ وبلاگ ایجاد شد و سال‌های بعدی با ایجاد سرویس‌های پرشین بلاگ ، بلاگ اسکای و بلاگفا به ده‌ ها هزار رسید.


در میان افغانان نخستین وبلاگ را ضیا افضلی به نام «غزل امروز افغانستان» از کانادا نوشته است. نخستین وبلاگی که از داخل افغانستان نوشته شده است را عزیزالله حکیمی ایجاد کرد.


امید است که گوگل آنالیز نیز بتواند قدمی هر چند کوچک در راستای پیشرفت وبلاگ نویسان میهن عزیزمان ایران بر دارد.استیو جابز


استیو جابز


یکی ار وبلاگ نویسای قدر


یکی ار وبلاگ نویسای قدر

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد